HANİ KOCAMAN KAFALARIMIZ OLACAKTI


Bir zamanlar, insanların kafalarını (beyinlerini) daha çok kullanacağı düşünülürdü. Belki hala öyle düşünenler vardır.

Teknolojinin gelişmesi insanların yaşam tarzlarını değiştirdi ve bunun sonucu olarak da insanların fiziksel olarak da değişeceği beklentisi hasıl oldu. İnsanlar işlerinin büyük bölümünü teknolojik araçlar vasıtasıyla yapacaklar böylelikle fiziksel yetenekleri azalacaktı ve düşünmeye daha çok zaman ayırdıkları için beyinleri gelişecek kocaman kafalar olacaktı. Hani uzay filmlerinde sadece kafadan ibaret bir aletin üzerinde uçarak giden canlılar vardı ya tam öyle .


Ama olmadı. Hatta tam tersine insanların beyinleri küçülmeye başladı bu küçülme son beş – on bin yılda %5 oranında gerçekleşti. İlk insanın beyni bugün ki insanın beyninden daha büyüktü. Şaşırdınız mı? Kitap bile okumayan insanların beyni nasıl daha büyük olabilir? Hoş, günümüzde çoğunluğun kitap okuduğunu da zannetmiyorum. İnternet ve medyanıın yayılması insanları pasif seyredici konumuna düşürdü. Aslında beklenti tam tersiydi beyni günümüzde daha çok kullanacağımızı zannediyorduk.


Beyin küçülmesinde bir başka ilginç nokta evcil hayvanların beyinlerinde de küçülmenin olduğudur. Hayvanlara göre yüzdesi değişmekle birlikte kedilerde bu oran %30 kadar çıkmaktadır. Doğada hayatta kalmak için mecburi bir ihtiyaç olan sıra dışı zihinsel donanımlar artık gerekmemektedir. Günümüzde yüksek kalorili besinleri kolay bulmak hem beyni hem de vücudumuzu etkiledi. Obezite yaygınlaştı, beyin yiyecek arama faaliyetini daha az ve daha kolay yaptığı için küçülmeye gitti.


Beynin hareketleri yöneten bölümlerini incelendiğinde, beyinde farklı bölge ve yapıların çok büyük çoğunluğunun hareket kontrolü ile ilgili olduğunu fark ederiz. Bedensel faaliyet beynin tamamını etkileyen bir faaliyettir. Düşünsenize her attığınız adımda sürekli beyninize bilgiler geliyor “Orada çukur var!” “Şimdi hoplayacaksın!”, Saniyede milyonlarca sinirsel sinyal gidip gelir. Her kas grubuna emir gider, geri bildirim alır, yeniden emir gider… İnce bir iş yapıyorsanız her bir kasa bir beyin hücresi komuta eder…Hareketler azaldığında beyin daha az iş yapıyor. O zamanda fazla enerji harcamayayım, küçüleyim diyor.


Peki dünyanın değişen şartlarında beynimizin bu küçülmesini hissetmediğimize göre ne önemi var?


Londra’da ki profesyonel taksi şoförleri üzerinde yapılan bir çalışmada , taksi şoförlerinin beyinlerindeki adres bulma bölümünün geliştiği görülmüş. Bunun nedeni taksi ile çalışmaya başlamadan adresler ve bulma konusunda çalışma yapıyorlarmış. Artık navigasyon kullanıyorlardır. Günümüzde kaç kişi arkadaşlarının telefon numaralarını ezbere biliyordur. Çok az..


Yani beynimizi kullandığımızda, çalıştırdığımızda olumlu gelişmeler oluyor. Her şey önce kafada başlıyor. Beyin, aynı zamanda bütün vücudumuzu yöneten orkestra şefi, o iyi ise diğerleri de doğru çalışacak. Meydana gelen değişimlere göre davranışlarımızı değiştirip kendi sağlığımızı korumak zorundayız. Beyinle ilgili hastalıklar atık artmaya başladı.Hareket etmek hem vücut sistemimiz hem beynimiz için gerekli. Haydi şimdi dışarıya, biraz gezin, dünyayı görün. İçiniz açılsın.Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic